SSS

Sık Sorulan Sorular

Satranç zekayı gerçekten geliştirir mi? Faydalarıyla ilgili kanıtlar var mı?

Satranç, birçok ülkede zorunlu ders olarak okutulan faydaları kanıtlanmış bir spor dalıdır.

Faydalarıyla ilgili detaylı bilgilere blog yazımızdan ya da Harvard Üniversitesi hocalarından, yaptığı buluşlarla Türk bilim dünyasının ”çılgın nörobilimcisi” olarak bilinen Dr Önder Albayram ile yaptığımız söyleyişi  üzerinden ulaşabilirsiniz.

Satranç, çocuğumun hayatına ne katar?

Zihinsel faydalarının yanı sıra satranç, lisanslı sporcu oranıyla Türkiye’nin en popüler spor dalıdır.  Bu bağlamda, yeni insanlarla tanışmak adına benzersiz bir araçtır.

Sporcu, okul çalışmalarına ve satranç turnuvalarına katılarak yeni arkadaşlıklar  ve harika ilişkiler kurabilmektedir.

Ayrıca satranç turnuvaları sayesinde farklı şehirlere gidilebilir, bu da sporcunun genç yaşta yeni yerler görerek önemli tecrübeler kazanmasına vesile olmaktadır. (bkz: örnek sporcular )

 

Neden online eğitim tercih etmeliyiz?

Zaman ve Enerji Tasarrufu

Kendini kanıtlamış iyi bir eğitmenden ders almak istediğinizde, bu eğitmen sizlere yakın bir konumda oturmuyor olabilir. Bu durumda sadece yol için önemli miktarda zaman ve enerji harcamak zorunda kalırsınız.

Online eğitimde ise; sporcu okuldan çıktıktan sonra eve gelip dinlenir, dinlendikten sonra yeni bilgileri almaya hazır bir şekilde derse katılabilir.

Teknolojik Avantajlar

Öğrenilen bilgiler tekrar edilmediğinde %80’inin 24 saat içinde unutulduğu uzman isimler tarafından kabul edilmektedir. Tüm derslerimiz kayıt altındadır ve sporcular diledikleri zaman, diledikleri yerde dersleri tekrar ederek pekiştirir. Unutma ihtimalini en aza indirir.

Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte sporcunun duygularını açığa çıkartan animasyon karakterleri satranç tahtasından fırlayabilir! Bu da öğrenmeyi daha etkin kılmaktadır.

Eğitmenleriniz yeterince nitelikli mi?

Ana meslek olarak satranç antrenörlüğü yapmayı tercih eden eğitmenlerimizin birçoğu aynı zamanda köklü üniversitelerin ( Boğaziçi – Hacettepe – Galatasaray vs. ) önemli bölümlerinden ( Psikoloji -Tıp – Çocuk Gelişimi vs. ) mezun olmuşlardır. Satranç kariyerlerinde ise turnuvalar kazanıp, başarılı sporcular yetiştirerek hem oyunculuk hem de antrenörlük anlamında kendilerini kanıtlamış kişilerdir.

Dersler sonrası satrancım kesin olarak gelişir mi?

Satranç bir şans oyunu değil, bilgi oyunudur. Dolayısıyla satranç bilginiz ne kadar çok artarsa oyundaki kazanma ihtimaliniz de aynı şekilde artacaktır. Profesyonel eğitim kadromuzun anlatacağı konular ders öncesi bellidir ve sistematik bir düzene göre ayarlanmıştır. Ders dışında da verilen ödevlerle maksimum gelişim hedeflenir. Dersini takip eden, ödevlerini yapan öğrenci ‘’kesin olarak’’ gelişim sağlayacaktır.

Grup ders mi, özel ders mi?

Sporcu hedefi ile doğru orantılı bir sorudur.

Sporcunun önceliği satrancını hızlı bir şekilde geliştirmekse, özel derslerimiz önerilir. Çünkü özel dersler tamamen sporcuya özel şekillendirilir ve derste aktif olan taraf sporcudur.

Sporcu için gelişim hızı ikinci plandaysa, bu noktada sosyalleşebileceği grup derslerimiz önerilir.

Özel ders almak istiyoruz, İşleyişiniz nasıl?

Öncelikle ders almak istediğiniz gün ve saat aralıklarını belirtmenizi rica ederiz.

Sonrasında belirttiğiniz boşluklarda uygun olan eğitmenlerimizin programları sizlere iletilir. Seçtiğiniz eğitmenimiz ile ders günü ve ders saati netleştirilir.

İlk derslerimizde memnuniyet garantimiz bulunmaktadır. Herhangi bir sebepten dolayı devam etmek istemezseniz yatırdığınız ücret eksiksiz bir şekilde sizlere iletilmektedir.

Özel ders fiyatlarınız nedir?

Özel ders fiyatlarımız, seçeceğiniz eğitmenimize göre 600₺-1500₺ arasında değişiklik göstermektedir.

(İlk derste memnun kalınmaması durumunda ücret iade edilmektedir.)

Grup ders almak istiyoruz, işleyişiniz nasıl?

Grup derslerimiz, yaş ve seviyeye göre kategorize edilmektedir.

Detaylı bilgi verebilmemiz adına yaşını ve satranç geçmişini öğrenmemiz gerekmektedir.

Eğer sporcu 12 yaş altı, başlangıç seviyesi ise 01.10.2022-01.11.2022 tarihleri arasında açılacak olan sınıflarımızda %50 indirim fırsatımız bulunmaktadır. Program ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ödemelerde kredi kartı kullanabilir miyiz?

Ödemelerinizi İYZİCO güvencesiyle taksitlendirerek yapabilirsiniz.

Grup sayınız neden 8 ile sınırlı?

Kalabalık sınıflarda eğitim kalitesinin düştüğünün bilincindeyiz. Bu sebeple yarı-özel sınıflar ile ders verimliliğini mümkün olan en üst seviyede tutarak öğrencinin ders esnasında aktif kalmasını hedefliyoruz.

Grup kendi hocasını seçebilir mi?

Özel programımız kapsamında bu mümkündür. Öğrenci grubu, ders günü-saati ve hangi hocayla çalışmak istediklerini belirtebilir. Fakat eğitmenlerimiz dünyanın farklı ülkelerinde ikamet ( İsveç – Azerbaycan – Türkiye – İngiltere ) etmekte ve bir kısmı satranç dışında kendi meslekleriyle de ilgilenmektedir. Saat farkından dolayı iki tarafında uygun olduğu ortak zaman dilimi bulunamayabilir. Bu durumda uzman eğitim koordinasyonu ekibimiz grup seviyesi için en uygun hocayı önerecektir.

Grup ders ücretleriniz nedir?

Grup ders ücretlerimiz öğrencinin seçeceği programa ve programındaki hocalara göre değişiklik göstermektedir. Detaylar için lütfen iletişime geçiniz.

Satranç sınıflarınız hangi seviyelere göredir?

1. Seviye: Satranç kuralları ve taşların nasıl hareket ettiğini bilmeyen sporcular
2. Seviye: Satranç kuralları ve taşların hareketine hakim basit matları yapabilen sporcular
3. Seviye: Turnuva pratiği olan temel taktiklere hakim sporcular
4. Seviye: Uluslararası puana sahip olup satranç derinliğine inmeye hazır olan turnuva oyuncuları
5. Seviye: Satrançta profesyonel olup liglerde oynayacak seviyeye gelmek isteyen 1600 elo ve üzeri sporcular

Oyun güçlerine göre seviyelerine ayrılan sporcularımız sonrasında kendi yaş grubunun olduğu sınıfa yerleştirilir. Yaş gruplarımız 6-9, 9-13, 13-18 arası değişmektedir. Genel dengeyi bozmamak şartıyla kategoriler arası geçiş yapılabilir.

5 yaşındaki çocuğum grup ders alabilir mi?

Beynin, öğrenme hızının en yüksek olduğu zamanlar 3-7 yaş arası çocukluk yıllarıdır. ‘’beyin hızının’’ yüksek olduğu bu zamanlarda doğru yaklaşım oldukça önemlidir. Dört – beş  yaş grubu maalesef ‘’online grup’’ derse uygun değildir.  Bu yaş grubunun öğrenme hızı yüksek, odaklanma becerisi düşük olduğu için, eğitim koordinasyonu ekibimiz en fazla 30 dakikalık özel ders önermektedir.

5 yaşındaki çocuğum online dersten sıkılır mı?

Küçük yaş grupları ile çalışan eğitmenlerimiz; sporcularımızın dersi eğlenerek ve daha kolay anlaması için hikayeleştirme tekniğini kullanmaktadır. Örneğin; bazı konumlarda beyaz şah sporcunun en çok sevdiği çizgi film kahramanı Temel Reis, siyah şah Kabasakal, piyon da Safinaz olabilir. Temel Reis acaba verilen görevi yerine getirebilecek mi? 🙂

Eğitim videolarına nereden ulaşabiliriz?

Sitemizde bulunan öğrenci girişi ile sadece öğrencilerimizin görebileceği ‘’Analiz Videoları ‘’ kısmından eğitim videolarına erişim sağlayabilirsiniz.

Yeni açılacak olan sınıflardan nasıl haberdar olurum?

Üyeliğinizi alırken ‘’haberdar et’’ kutucuğunu işaretlemeniz halinde gelişmeler tarafınıza mail olarak iletilir.

Neden özel ders almak istediğim antrenörü satın alma sayfasında göremiyorum?

Herhangibir mağduriyet yaşanmaması adına özel ders programı dolan eğitmenlerimizi geçici olarak satın alma sayfasından kaldırmaktayız. Bu sebeple dilerseniz; seçtiğiniz antrenörün uygun olma zamanını bekleyebilir ya da grup derslerine dahil olabilirsiniz.

Online turnuvalara nasıl katılabilirim?

Kayıt olduğunuz programa yönelik tüm detaylar tarafınıza mail olarak iletilecektir.

Lichess’e nasıl üye olabilirim?

Turnuvalarımızın düzenlendiği platform olan Lichess’e buradan üye olabilirsiniz. ( https://lichess.org/signup )

 • İlk Ders İndirimi

  Kayıtlı kullanıcılara ilk derslerinde 50 ₺ indirim

 • Interaktif Eğitim

  Teori ve pratiğin bir arada işlendiği öğrencinin aktif olduğu keyifli dersler

 • Sertifikalı Eğitmenler

  Her seviye ve yaşa uygun alanında uzman eğitmenler

 • Uygun Fiyatlar

  Seviyeye göre planlanmış, uygun fiyatlar